Rektum kanserinde kemoterapi ve radyoterapi

rektum-kanseri-tedavisi-ameliyati-ankara (2)
  • Kemoterapi. İlaç kullanılarak kanser hücrelerinin tahrip edilmesi anlamına gelmektedir. Kanserli dokunun küçültülmesi, hastalık belirtilerinin azaltılması gibi nedenlerle de kullanılmaktadır.

  • Kemoterapi yalnızca tümör bölgesinde değil, tümör dışı bölgedeki kanserli hücrelerde de etkili olmaktadır. Sistemik bir tedavi yöntemidir. Genellikle evre 3ve 4 kanserlerde ve cerrahi tedaviye ek olarak kullanılır. Rektum tümörlerinde radyoterapi ile birlikte ameliyat öncesi uygulanması ve rektum tümörü küçültüldükten sonra ameliyat yapılması çağdaş bir standart olarak kabul edilmektedir. Bu alanda uzman ve deneyimli bir medikal onkoloğun tedaviyi yönlendirmesi idealdir.

  • Radyasyon Tedavisi (Radyoterapi). Yüksek enerjili ışınlar kullanılarak kanser hücrelerinin tahrip edilmesi için kullanılır. Bölgesel bir tedavi yöntemidir: Uygulandığı bölge üzerinde etkilidir. Kolorektal kanserlerde tümörün küçültülebilmesi için genellikle ameliyat öncesi dönemde kullanılır. Nadiren ameliyat sonrasında da kalmış olabilecek kanserli hücrelerin ortadan kaldırılabilmesi için de kullanılmaktadır. Radyoterapi ayrıca hastalık belirtilerinin giderilmesinde de kullanılabilmektedir. Bu alanda uzman bir radyasyon onkoloğu ve ileri teknoloji radyoterapi cihazlarının mevcudiyeti idealdir.

Bu tedavilere ek olarak bazı vakalarda biyolojik tedavi/immunoterapi unsurlarının kullanılması da düşünülebilir. Bağışıklık sistemi normalde kanserli hücreleri bulmakta ve tahrip etmektedir. Bu yöntemde vücudun/bağışıklık sisteminin doğal antikanser özelliği uyarılmakta ve desteklenmektedir. Bu tedavi yöntemi ameliyatlardan sonra tek başına ya da kemoterapi ile birlikte önerilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>