Kolorektal polip ve kanserlerde tarama

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Kanserin her zaman küçük bir odakta başladığı, kavramlar bölümünde de tanımlanmıştır. Ancak uzun süren farkedilmeden çoğalıp, saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde tehlikeli olabildiği gerçeği dikkate alındığında, aslında tüm kanser türleri için doğumdan itibaren tüm bireylerin hayat boyu taranması teorik olarak idealdir.

Özellikle tarama programları için kolorektal kanserler, ideal bir hedef oluştururlar. Çünkü, yavaş gelişen ve kolonoskopi gibi teknikler ile tam ve kesin olarak ayırt edilebilen polipler, çoğunlukla 50 yaş üstünde gelişirler. Kanser gelişimini, poliplerin erken tanısı ve yok edilmesi büyük oranda önler. Özel risk faktörü olmayan kadın ve erkek kişilerde, polip ve barsak kanseri taraması, 50 yaşından itibaren başlatılır.

Ancak tarama programlarının, doğal olarak pratik ve çok sayıda zorlukları/limitasyonları vardır. Bunların bazıları:

  • Tarama testlerini yapacak yetkin/kalifiye ekiplerin oluşturulması,
  • Ekipler tarafından tarama sürecinde, aynı malzeme ve standartların uygulanması, standart kayıt sistemleri oluşturulması,
  • Hedef kitlenin iyi belirlenmesi, bu kişilerle bilgi aktarımının, iletişimin ve katılımın sağlanması( medya, broşürler, diğer duyurular vs.),
  • Hedef kitlede ki her bireyin eşit şansla taramadan faydalanması,
  • Hastalığın tarama testlerinde saptanması durumunda, tedaviye de yönlendirilmesi,
  • Koruyucu unsurların tarama sonrasında kişilere öğretilmesi,
  • Tüm bu aşamalar için en önemlisi, uygun maddi altyapının/desteğin mevcut olması ya da sağlanması(sigortalar, sponsorship, devlet desteği vs.)

Tüm ülke kapsamında kanser taramaları, tüm unsurların maddi ve stratejik zorlukları nedeniyle ancak Japonya’ da ve mide kanseri için yapılabilmiştir. ABD ve Avrupa’ da ise kolorektal kanser taramaları ancak belli iller kapsamında( population-based) gerçekleştirilmiştir.

Kalifiye ekiplerin gereksinimi, organizasyon zorlukları ve masrafları da tarama testlerinin teknolojik üstünlükleri ve duyarlılıkları arttıkça doğal olarak artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>