Kolorektal kanserlerin özellikleri

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Benzer özellikler gösterdiği için aynı isim altında toplanan pek çok hastalık için kullanılan genel bir tanımlamadır kanser (malign tümör, karsinoma, kötü huylu/habis/). Vücudun ve yaşamın temel birimi olan hücrede başlar kanser.

Vücudun ihtiyaçları doğrultusunda normalde hücrelerin çoğalması ve büyümesi  kontrol altındadır. Ancak kontrol dışı biçimde çoğalmaya ve büyümeye başlar bazen hücreler. Bu durumda tümör ya da kitle oluşur ki bu hücrelerin bulunduğu bölgelerde normal dışı bir büyüme oluşur. Kanser uzak organlara ve çevre dokulara yayılma potansiyeli taşıyan ve/veya bu düzeye ulaşan kötü huylu tümörler, olarak tanımlanır. Diğer taraftan, lipomlar (örneğin derialtı yağ bezeleri) de tümördür ama çoğunlukla kanser değillerdir (benign / iyi huylu tümörler). Rektumda başlayan kanser rektum kanseri, kolonda başlayan kanser kolon kanseri, olarak adlandırılır. Genel olarak kolorektal kanser de bu organlarda gelişen kanserlere denilir.

Kanser ismi dahi hemen herkes için son derece ürkütücüdür çünkü çağımızın en ölümcül sorununu tanımlamaktadır. Aslında farklı kanser vakaları birbirine hiç benzemeyebilirler, çünkü kanser terimi genel bir tanımlamadır. Bu nedenle kanser kavramını, infeksiyon kavramı gibi düşünmek ciddiyeti açısından daha doğru olacaktır. Ağır bir menenjit vakası da Basit bir gripal infeksiyon da infeksiyondur ama çok farklı seyrederler. Örneğin daha agrasif / saldırgan bazı kanserler çok hızla yayılır ve büyüyebilirler (metastaz) ancak çoğu tiroid ve deri kanserleri senelerce yavaş büyüyüp uzak yayılım yapmaz ve ameliyatla basitçe tedavi edilebilirler.

Kanserin her zaman küçük bir odakta başladığı ve ancak uzun süre fark edilmeden çoğalıp saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde tehlikeli olabildiği gerçeği kanserle ilgili olarak iyi anlaşılması gereken diğer bir önemli kavramdır. Aslında gecikmeden / zamanında fark edilebilen her kanser vakası tedavi edilebilir.

Barsak kanserlerini kısaca vurgulanan bu temel kavramlar ışığında irdelediğimizde, çok yaygın olmalarına karşın barsak kanserlerinin hem tam olarak tedavi edilmeleri hem erken tespiti açısından avantajlı olduğumuz bazı unsurlar ortaya açıkça çıkmaktadır:

ü Nispeten yavaş gelişen tümörlerdir barsak kanserleri.

üBarsak kanserlerinin çoğu belirgin öncüllerden (polipler/kanser olmayan barsak tümörlerinden) aşamalı olarak gelişmektedir diğer pek çok kanser türünün tersine sinsi başlayıp seyretmez. Yaklaşık 8 senelik bir süre geçtiği bilinir bir kolon polibinin ilk başlamasından invaziv kansere dönüşmesine kadar. Bu da barsak kanserini henüz oluşmadan yakalayabilmemiz için bize uzun bir süre ve istisnai bir şans tanımaktadır.

Kolorektal kanser ve polipleri kolonoskopi aracılıklı direkt gözle görerek (hatta biopsi örnekleriyle görmeden) çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. Bu avantaj başka kanser türlerinde PET-CT, MR, gibi gelişmiş tekniklere rağmen olmayabilir.

Çoğu barsak kanseri öncüleri kolonoskopik (endoskopik) yolla çıkartılarak ameliyatsız bertaraf edilebilirler.

Daha ilerlemiş vakalarda dahi radyoterapi, ilaç ve cerrahi teknik tedavisindeki gelişmeler çerçevesinde başarı oranı oldukça yüksektir ve yükselmeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>