Kolon ve rektum kanserlerinin önemi ve yaygınlığı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Tüm kanserlerin yaklaşık olarak %15 ini oluşturan barsak kanserleri(kolorektal kanserler – KRK), kalın bağırsağın sık rastlanan kötü huylu bir hastalığını tanımlar ve hem erkeklerde hem de kadınlarda en sık karşılaşılan kanserler arasındadır.

Avrupa’ da yaklaşık olarak 200.000 yeni hastaya her yıl kolorektal kanser tanısı konmaktadır. Hem erkeklerde(prostat ve aksciğer kanserinden sonra) hem de kadınlarda(meme ve akciğer kanserinden sonra) yeni gelişen ve ölüme yola açan kanserler arasında ABD’ de üçüncü sırada yer almaktadır.

Görülme sıklığı ABD’ deki kadınlarda %5.8, erkeklerde ise %6’ dır. Kolon ve rektum insidansı, ülkemiz verilerine(2006 Türk İstatistik Yıllığı) göre, kadınlarda yüzbinde 12.5, erkeklerde ise yüzbinde 18.2 olarak ortaya konmuştur. Olguların %90 ı 50 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kolorektal kanser gelişme riski yaş ile birlikte artmaktadır. 6. Ve 7. dekadlar(60’ lı ve 70’ li yaşlar) en sık rastlandığı yaş gruplarıdır. Kadın ve erkekler arasında görülme sıklığı benzerdir.

Amerika Birleşik Devletler(ABD), Avrupa ve diğer batılı ülkelerde kolorektal kanserler, kanser ile ilişkili morbidite ve mortalitenin(ölümlerin) en önemli sebeplerinden biridir. Tanı aşamasında hastaların yaklaşık olarak 5’ te birinde metastaz(kalın barsak dışında ki doku ya da organlara yayılım) vardır. Yine kolorektal kanseri olan hastaların yaklaşık olarak yarısında zaman içerisinde metastaz gelişmekte ve hastalar bu neden ile hayatlarını kaybetmektedirler. Örneğin, her yıl yaklaşık olarak 50.000 kişi kolorektal kanseri nedeni ile ABD’ de yaşamını yitirmektedir. Avrupa’ da bu sayı 100.000’ i aşmaktadır. Tarama programlarından faydalanmanın ve erken tanının en önemli ve olası olduğu bir kanser grubudur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>