Kolon ve rektum kanserlerinde önlem ve koruyucu öneriler

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (6)

Çok sayıda unsur, kanser gelişiminde ve bunun bir yansıması olarak kanserin önlenmesinde bildirilmiş ve tartışılagelmiştir. Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi stres, uyuşturucu/alkol/sigara tüketimi, hareketsiz yaşam, doğal besinlerden uzaklaşma ve endüstriyel ürünler tüketme, besin ekleri, hava kirliliği gibi pek çok unsur, kanser gelişiminden de sorumlu tutulmuştur.

Ayrıntılı formlarla ve sözel olarak, tarama prosedürü tamamlanan kişilere önerilerde bulunulur:

10 sene sonrasına kadar tekrar kolonoskopi yapılması, tam yapılmış ve kalın barsağın tümünün normal olarak yorumlandığı (hiçbir polip ya da başkaca lezyon olmayan) kişilerde gerekmeyecektir. GGK kontrolleri ise iki sene aralıklarla sürdürülecektir.

Herhangi bir risk faktörünün olduğu, ayrıntılı aile hikayesi ve diğer risk faktörleri sorgulanan kişilerde saptanırsa, kontroller daha kısa aralıklarla önerilir. Bu kişiler için genetik danışmanlık da planlanabilir.

Kolonoskopi sırasında kalın barsakta polip tespit edilen hastaların çoğunda bu polipler zaten çıkartılacak ve patolojik incelemeleri yapılacaktır. İleride kanser gelişme riski çoğunlukla henüz kanserleşmeden yakalanan bu poliplerin çıkartılmasıyla önlenmiş ve tarama da temel amacına ulaşmış olur. Altı ay ya da bir sene sonra Polipleri kolonoskopik olarak saptanıp çıkartılan kişilerde tekrar kolonoskopi yapılır. Sonraki kontrol periyotları, polip sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenir.

Bazı yaşam tarzı önerileri, tarama sürecini tamamlayan kişilere anlatılır ve yazılı formlarla da iletilir. Tarama sürecini tamamlayan kişilere, kırmızı et ve hayvansal yağlardan uzak durulması, Akdeniz tipi beslenme olarak da tanımlanan balık, yoğurt, zeytinyağı, meyve-sebze ağırlıklı diyet, aerobik spor aktiviteleri, bazı vitamin/eser element takviyeleri, ideal kilo ve kalori alımının sağlanması, alkol ve sigara kullanımının kısıtlanması ya da durdurulması gibi unsurlardan gerekli olanları öneri olarak iletilir.

Önceki bölümde özetlediğimiz evreleme, ameliyat gibi süreçler, kanser saptanması durumunda ise hemen başlatılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>