Kolon ve rektum kanserlerinde evrelendirme

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (8)

Kanser gelişimi ilgili organ boyunca (izoaksiyel) değil, ne yazık ki organın derinlemesine doğru (transaksiyel) olmaktadır. Yani kanser hücreleri önce, kalın bağırsağın en iç (luminal), endoskopik olarakta görülebilen hücreler kısmında görülebilmektedir. İlk aşamada bu çoğalma çoğunlukla polip tarzında kendini gösterebilir.

Zamanla kanser farklı saldırgan hücre gruplarının gelişmesiyle daha derin tabakalara (barsak duvarının kas ve zar yapısına) ulaşır. Bazen çevre lenf ve düğümlerinde de bu aşamada sıçramalar (lefatik metastaz) başlayabilir. Daha ileri aşamalarda kanser hücrelerinin uzak organlara sıçrama yeteniğini kazanması, kanser popülasyonuna eklenecek ve karaciğer, kemik, akciğer gibi organlara yayılım ( uzak metastaz) gelişebilecektir.

Kanser için tipik olan bu saldırgan hücre türlerinin (subgrup/sus) gelişimi ve yayılımı potansiyel bir süreçtir. Tedavi kanser veya öncülerinin erken evrelerde belirlenip, bertaraf edilmesi durumunda hem daha kolay olmakta hem de bu yaşamsal riskleri ortadan kaldırmaktadır. Evre, tanının gecikilmesi durumunda artmakta ve tedavi zorlaşmakta, hastalığın tümüyle eradikasyonu mümkün olmayabilmektedir.

Hastalığın evresini, tanı eğer kanserse belirlemek gerekir. Çünkü tedavi planlamasını bu tespit etkileyebilir. Tam kolonoskopi, bazı kan testleriyle bazı tümör belirleyicilerin ( tumor markers) seviye tespitleri, karın ve göğüs tomografileri, karın ve pelvis MR, anorektal ultrason, PET gibi çok sayıda ek test yapmak bu aşamada gerekebilir.

  • Kolon ya da rektum duvarının bir kısmında, Evre I’ de tutulum vardır.
  • Henüz lenf bezi tutulumu bulunmamakta, ancak kolon ya da rektum duvarının tümünü Evre II’ de katetmiştir.
  • Henüz vücudun diğer bölümlerine tutulum bulunmamakta, ancak kanser lenf bezlerine Evre III’ te ulaşmaktadır.
  • Kanser bedenin diğer bölgelerine Evre IV’ te yayılım göstermiştir. Bu yayılım kolorektal kanserde, en sık karaciğere ve/veya akciğere doğru olmaktadır.
  • Nüks: Daha önce ortaya çıkmış ve tedavi edilmiş kanserin, yeniden başlamasına nüks denir. Bedenin diğer bölgelerinde de nüks edebilen hastalık, kolon ya da rektum gibi bölgelerde de tekrar edebilir. (lokal nüks)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>