Kolon ve rektum kanserleri nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Kanser (karsinoma, kötü huylu/habis/malign tümör), aynı isim altında toplanan ve benzer özellikler gösteren pek çok hastalık için genel bir tanımlamadır. Kanser, hücrede yani yaşamın ve vücudun temel biriminde başlar.

Hücrelerin büyümesi ve çoğalması, vücudun ihtiyaçları doğrultusunda normalde kontrol altındadır. Ancak bazen hücreler kontrol dışı biçimde çoğalmaya ve büyümeye başlarlar. Bu hücrelerin bulunduğu bölgelerde bu durumda normal dışı bir büyüme oluşur ki buna kitle ya da tümör denir. Çevre dokulara ve uzak organlara yayılma potansiyeli taşıyan ve/veya bu düzeye ulaşan kötü huylu tümörler, Kanser olarak tanımlanırlar. Diğer taraftan, çoğunlukla kanser olmayan tümörler de (iyi huylu/benign tümörler) vardır, örneğin derialtı yağ bezeleri (lipomlar). Kolon kanseri kolonda başlayan kanser, rektum kanseri rektumda başlayan kanser olarak adlandırılır. Bu organlarda gelişen kanserlerin genel adı kolorektal kanserdir.

Kanser, hemen herkes için son derece ürkütücüdür ve çağımızın en ölümcül sorununu tanımlamaktadır. Kanser terimi ancak genel bir tanımlamadır ve aslında farklı kanser vakaları birbirine hiç benzemeyebilirler. Kanser kavramını bu nedenle, ciddiyeti açısından infeksiyon kavramı gibi düşünmek daha doğru olacaktır. Basit bir gribal infeksiyonun çok farklı seyretmesi de, menenjit vakasının ağır olması da infeksiyondur. Örneğin çoğu deri ve tiroid kanserleri senelerce yavaş büyüyüp uzak yayılım yapmaz ve ameliyatla basitçe tedavi edilebilirken, saldırgan/agresif bazı kanserler çok hızla büyüyüp ve yayılabilir (metastaz).

Kanserle ilgili olarak iyi anlaşılması gereken diğer bir önemli kavram, kanserin her zaman küçük bir odakta başladığı ve ancak uzun süre fark edilmeden çoğalıp saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde tehlikeli olabildiğidir. Aslında kanser vakası, zamanında/gecikmeden fark edilebilirse tedavi edilebilir.

Barsak kanserlerinin hem erken tespiti hem de tam olarak tedavi edilmeleri açısından avantajlı olduğumuz, kısaca vurgulanan bu temel kavramlar ışığında açıkça ortaya çıkmaktadır:

Nispeten yavaş gelişen tümörler, barsak kanserleridir.

Barsak kanserlerinin çoğu belirgin öncüllerden (polipler/kanser olmayan barsak tümörlerinden) aşamalı olarak gelişmesi, sinsi başlayıp seyreden diğer pek çok kanser türünün tersinedir. Bir kolon polibinin ilk başlamasından, invaziv kansere dönüşmesine kadar geçen zamanın yaklaşık 8 senelik bir süre olduğu bilinmektedir. Bu da bize barsak kanserini henüz oluşmadan yakalayabilmemiz için istisnai bir şans ve uzun bir süre tanımaktadır.

Kolorektal polip ve kanserleri, kolonoskopi aracılığıyla direct olarak gözle görerek (hatta görmeden biopsi örnekleriyle) çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. Gelişmiş MR, PET-CT gibi tekniklere rağmen başka kanser türlerinde bu avantaj olmayabilir.

Ameliyatsız, endoskopik (kolonoskopik) yollarla çıkartılarak bertaraf edilebilen barsak kanseri öncüleri de vardır.

Daha ilerlemiş vakalarda dahi başarı oranı, cerrahi teknik, radyoterapi ve ilaç tedavisindeki gelişmeler çerçevesinde yüksektir ve yükselmeye devam etmektedir.

One Response to Kolon ve rektum kanserleri nedir?

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>