Kolon kanseri neden olur?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (2)

Kanserin neden olduğunu veya neden bazı kişilerde olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Fakat etken olduğunu bildiğimiz unsurlar mevcut. Bunlardan en yaygın olanı herediter (kalıtsal) tipte kanserlerdir. Bu durum kolon kanserleri için de geçerlidir. Kanserler, hücredeki çoğalma kontrol mekanizmalarının bozulmasıdır.

Diğer bir deyişle, o hücre grubunun aynı embriyonik yaşamda bir bebeğin gelişmesi, organlarının oluşup çoğalması, ilgili lokasyonlara yerlere gitmesi gibi aşamalara adeta geri dönmesidir. Kontrollü çoğalma mekanizmaları bozulur. Bunlar, genetik olabilirler. Hemen hemen her fizyolojik işlevde olduğu gibi hücresel mekanizmalar bunları yönlendirir. Dolayısıyla en kolay anlaşılacak olanı kalıtsal olan kolon kanserleridir. Yani, kişinin anne babasında bu tür değişik oluşum varsa ve çocuğa da yansıdıysa, kişide kolon kanseri gelişecektir. Bu başka kanser türleri içinde geçerlidir.

Bunun dışında sporadik dediğimiz, herhangi bir kalıtsal altyapısı olmayan kişilerde, kolon kanseri neden olur sorusu çok geniş bir konudur. Çok fazla spekülasyonun, iddianın bulunduğu bir alandır. Tam olarak bilmiyoruz ama şu kadarını belirtmekte fayda var, çok fazla, hızlı çoğalan hücrelerde ancak kanser gelişiyor. Mesela miyokard (kalp kası) asla çoğalmaz. Bu yüzden insanlarda hiçbir zaman kalp kanseri olmaz. Buna karşılık, mide epitel örtüsü, yani mide içini döşeyen hücreler, barsak içini döşeyen hücreler gibi sürekli yenilenen, sürekli dökülen, sonra yine yenilenen hücre gruplarında daha çok kanser görüyoruz. Tabii bu tek unsur değil. Kişinin anormal hücrelere karşı immün (bağışıklık) sisteminde bir zafiyetin de etkili faktörlerinden biri olduğunu biliyoruz. Yaş ilerledikçe kolon kanserinin artmasının olası bir nedeni de budur.

Kolon kanseri neden olur ile ilgili olarak üçüncü bildiğimiz… bu çoğalan hücrelerde, irritasyon yapan, yani ilave yangıyı, ilave büyüme faktörlerini ve onarım mekanizmalarını tetikleyen bazı zararlı bazı maddelerin olumsuz etkileridir. Örneğin bir akciğer epitelinde sigarının yaptığı gibi, kolon kanserlerinde de hayvani gıda ile beslenmenin bu tür olumsuz katkısı olduğu, bunun aksine sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin de olumlu katkı sağladığı bilinmektedir. Kolon kanseri neden olur sorusunun yanıtı net değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>