Kolon kanseri kimlerde daha fazla görülür?

rektum-kanseri-tedavisi-ameliyati-ankara (7)

Kalın barsağın sık raslanan kötü huylu bir hastalığını tanımlayan barsak kanserleri (kolorektal kanserler- KRK), hem erkekler hem de kadınlarda en sık karşılaşılan kanserler arasındadır ve tüm kanserlerin yaklaşık %15’ini oluştururlar.

Avrupa’da her yıl yaklaşık 200 000 yeni hastaya kolorektal kanser tanısı konmaktadır. ABD’de, hem erkeklerde (prostat ve akciğer kanserinden sonra) hem de kadınlarda (meme ve akciğer kanserinden sonra) yeni gelişen ve ölüme yol açan kanserler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. ABD’de görülme sıklığı kadınlarda %5.8, erkeklerde %6’dır. Ülkemiz verileri (2006 Türk İstatistik Yıllığı) kolon ve rektum kanseri insidansını kadınlarda yüzbinde 12.5, erkeklerde yüzbinde 18.2 olarak ortaya koymuştur. Kolorektal kanser gelişme riski, yaşla birlikte artmakta ve olguların %90’ı 50 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. En sık rastlandığı yaş grubu 6. ve 7. dekadlardır (60 ve 70’li yaşlar). Görülme sıklığı kadın ve erkekler arasında benzerdir.

Kolorektal kanserler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa ve diğer batılı ülkelerde, kanserle ilişkili morbidite ve mortalitenin (ölümlerin) en önemli sebeplerinden biridir. Hastaların yaklaşık beşte birinde tanı aşamasında metastaz (kalın barsak dışındaki doku ya da organlara yayılım) vardır. Yine kolorektal kanseri olan hastaların yaklaşık yarısında zaman içinde metastaz gelişmekte ve hastalar bu nedenle hayatını kaybetmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>