Kalıtsal kolon kanserleri ve risk faktörleri

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Kolon kanserlerine, kolerektal kanserlere yakalanma riski daha yüksek kişiler var. Kolon kanserinde risk faktörleri diyoruz bunlara. Yani bazı kişiler, diğerlerine oranla, barsak kanseri gelişmesi yönünde daha fazla risk taşırlar. Örnek vermek gerekirse, 50 yaş üzeri olmak bir risk faktörüdür.

Kişisel hikayesi olması, yani önceden kolerektal adenom veya kanser geliştirmiş olması gibi pek çok unsur risk faktörlerini oluşturmaktadır. Ancak bunlardan bir tanesi de, ailede, özellikle birinci derece akrabasında kolon kanseri olmasıdır. Bu hastalarda, tarama sürecini diğer insanlara oranla daha erken başlatıyoruz. Bir de herediter dediğimiz, yani kalıtsal kolon kanserleri vardır. Bunlarda kişinin kolon kanseri geliştirme riski çok daha yüksek orandadır. Hatta bazılarında %100 gibi bir orana sahiptir. Mesela, herediter non-polipozis kanser dediğimiz (HNPCC) kanser türü veya familial adenomatöz polyposis (FAP) gibi bazı herediter formlarda, 15 yaşından itibaren bazı tarama başlatmamız gerekiyor. Çünkü, bu hasta grubunda kolerektal kanser gelişme riski %100’dür.

Şunu hatırlatmakta da fayda var, kolerektal kanserilerin çoğu sporadik, yani tek tek görülen kanserlerdir ve bu bahsettiğimiz herediter tipler son derece nadir görülürler. Vurgulamak gerekirse, birinci derece yakınlarında, özellikle de birden fazla akrabada barsak kanseri varsa, buna yaklaşım çok daha farklıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>