Kalın bağırsak kanserinden nasıl korunuruz?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (3)

Kalın barsak kanserlerinden korunmanın birinci koşulu tarama önerilerine uyulmasıdır. Bizim tarama önerilerimiz ise kişilerin 50 yaştan itibaren periyodik kolonoskopi yaptırmasıdır. Tabii, farklı ülkelerde tarama programları da farklıdır. Bu tarama programlarının kesinlikle kolerektal kanserlere yakalanma oranını azalttığı tespit edilmiştir.

Tarama sürecini tamamlayan kişilere bazı yaşam tarzı önerileri anlatılır ve bazı yazılı broşürler verilir. Kırmızı et ve hayvansal yağlardan uzak durulması, akdeniz tipi beslenme olarak da tanımlanan balık, yoğurt, zeytinyağı, meyve, sebze ağırlıklı diyet, aerobik spor aktiviteleri, bazı vitamin takviyeleri, ideal kilo ve kalori alımının sağlanması, alkol ve sigara kullanımın kısıtlanması ya da durdurulması gibi unsurlardan gerekli görülenler tarama sürecini tamamlayan kişilere ek öneriler olarak iletilir. Bu ek önerilerin kolon kanserinden korunmada etkili olduğunu biliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>